Hát igen, fontos leszögezni, hogy nem minden szőlőfajta alkalmas minőségi bor készítésére.

A világon több ezer szőlőfajta létezik, melyeket csemege és borszőlő kategóriába oszthatunk. Az előbbit esszük, az utóbbit inkább bor formájában fogyasztjuk.

<iframe src="//giphy.com/embed/kRPobpQq9kC52" width="480" height="360" frameBorder="0" class="giphy-embed" allowFullScreen></iframe><p><a href="http://giphy.com/gifs/loop-grapes-kRPobpQq9kC52">via GIPHY</a></p>

A borszőlőn belül is több család létezik. A latin nevén ‘Vitis Vinifera’ családba tartoznak a minőségi bort adó szőlőfajták. Ide tartozik a Chardonnay, Merlot, Kékfrankos, Olaszrizling, Furmint és így tovább. Az Amerikából származó Vitis Labrusca családba tartozó szőlőfajták, az ún. rókaszőlők vagy direkt termők. Ide tartozik az Otelló és a Nova is, melyeket nagyapánk boraként ismerünk. Sajnos ezek nem adnak minőségi bort sőt nagy mennyiségben mérgező is, mivel etil-alkohol mellett metil-alkoholt is tartalmaznak ezek a borok, ezért kereskedelmi forgalomba hozataluk törvényileg tiltott.

Végül léteznek az ázsiai fajták (Vitis Amurensis). Ezek jellemzően fagytűrő borszőlők, de nagyon nem terjedtek el a világban, mivel nem tartoznak a legjobb minőségű fajták közé.